הכנה לראיון טלפוני
 

ראיון טלפוני הוא ראיון לכל דבר!!! הוא יכול להיות קצר מאוד או ממושך, והוא למעשה שלב ממיין שיקבע אם תמשיכו לשלב הבא. במרבית הראיונות הטלפוניים, רכזות הגיוס מנסות לברר פרטי ספציפיים לגבי משרה קונקרטית, כמו שנות ניסיון, היכרות עם סביבות עבודה מסוימות או טכנולוגיות מסוימות וכן הלאה.

מטרה נוספת, הינה לנסות לברר גם פרטים כלליים לגבי המועמדים, שלא רלוונטיים רק למשרה ספציפית (כמו למשל זמינות, ציפיות שכר או מיקום גיאוגרפי בו אתם מחפשים עבודה), כדי שיוכלו לפתוח אופציות נוספות בעתיד לגבי המועמדים הספציפיים.
 

טיפ 1: חשוב לענות על ציפיות שכר!
 

ברור שאף מועמד לא אוהב לתלות על עצמו תג מחיר וכולם חוששים מתג מחיר גבוה או נמוך מדי, כזה שיגרום להם לפספס הצעות אטרקטיביות. עם זאת, מרבית המועמדים יודעים מה ציפיות השכר שלהם ויודעים היטב גם מה טווח הגמישות שלהם. עבור רכזות הגיוס, שאלת השכר תהיה אחת השאלות הראשונות, כי היא יכולה להיות קריטריון פוסל עבור משרות מסוימות. חבל להן לבזבז זמן יקר של המועמד ושל הרכזת רק כדי לגלות בסוף שהפער בין הדרישות של המועמד לבין השכר המוגדר במשרה מסוימת הוא בלתי ניתן לגישור.
 

טיפ 2: השתדלו להימנע מלענות לרכזות הגיוס: "הכל מופיע בקורות חיים שלי":
 

לא אחת קורה שרכזות הגיוס שואלות שאלות לגבי ניסיון ספציפי, או מבקשות ממועמד לספר להן על תפקיד שביצע, ומקבלות תשובה קצת חצופה "הכל כתוב בקורות החיים שלי". זו תשובה מעצבנת מכמה סיבות, ונסביר גם למה:
 

א. רכזות הגיוס עובדות עם בני אדם, ולא עם דפים! ואתם רוצים לקבל את אותו היחס האישי, ושלא יתייחסו אליכם כאל מספר או חפץ חסר ערך. אם מסמך קורות החיים יהיה מספיק בפני עצמו, כל התהליך היה יכול להתבצע באופן רובוטי וממוחשב, ולא היה צורך באף גורם אנושי בדרך.

ב. המטרה של שליחת קורות החיים היא לגרום לרכזות הגיוס לרצות לדבר אתכם, המועמדים. הצלחתם, אז רכזות הגיוס התקשרו אליכם והן רוצות לדבר איתכם! למה אתם גורמים להן להתחרט על כך?

ג. יש המון מידע שאי אפשר להעביר או לקלוט רק דרך קורות החיים. יש אנשים שיש להם קורות חיים סטנדרטיים מאוד, וכשמדברים איתם מגלים מועמד מרשים ואיכותי, כזה שכל ארגון ישמח לקלוט, ולמרות שאולי מבחינת רשימת דרישות יבשה הוא לא "בינגו", הוא מביא איתו ערך מוסף מסוג אחר.

טיפ 3: הכל מתועד!

קחו בחשבון שיחידות הגיוס כיום מתנהלות באמצעות מערכות גיוס בהן מתועד כל המידע שנצבר עליכם כמועמדים: קורות החיים שלכם, מתי דיברו אתכם לאחרונה, איזה משרות הוצעו לכם, ציפיות השכר שלכם, ו...כן, גם התגובות שלכם וההתרשמות של רכזות הגיוס מכם מתועדות במערכת. מועמד שעונה לטלפון בצורה לא נעימה, לא מנומסת או חצופה, גוזר על עצמו אזכור של המענה בכרטיס שלו במערכת. גם אם פנו אליכם מיוזמתן, והיום אתם לא מחפשים עבודה, גם אם התקשרו אליכם בעקבות קורות חיים ששלחתם בזמן לא מתאים, הקפידו לענות בצורה מכובדת וראויה.

 

טיפ 4: תמציתיות!

כמו בקורות החיים כך גם בראיון הטלפוני, הקפידו אל תמציתיות, אך לא מוגזמת. ראיון טלפוני אמור לספק תשובות קצרות לשאלות כמו שנות ניסיון, תחומי אחריות בתפקידכם הקודם, התנסויות שצברתם לאורך השנים, ולאפשר למראיין להחליט האם אתם מתאימים מספיק כדי להתקדם לשלב הבא. הקפידו להיות מנומסים, נעימים ועניינים, ולענות על כל השאלות, גם אם לא תמיד הן ברורות לכם.

 סיבות עזיבה!

כאשר אתם שולחים קורות חיים ומחפשים עבודה, סביר להניח שתישאלו מדוע אתם מעוניינים לעזוב את מקום העבודה הנוכחי. יתכן שההחלטה היא שלכם (רוויה מהתפקיד, ריחוק גיאוגרפי, רצון לשפר תנאי שכר, חוסר שביעות רצון במישור האישי מהארגון או האנשים...) ויתכן שמישהו אחר קיבל את ההחלטה עבורכם (קיצוץ בתקנים, העברת הפעילות למיקום גיאוגרפי שאינו רלוונטי עבורכם, המשרה שלכם הייתה זמנית מלכתחילה...). עוד לפני שלחצתם על כפתור "שלח", חשבו על השאלה הזו, והכינו תשובה מראש. בכל מקרה, ובעיקר אם הסיבות שלכם לעזיבת המקום הנוכחי הן סיבות אישיות, הימנעו מ"ללכלך" על מקומות העבודה הקודמים שלכם.

 

טיפ 5: חיפוש עבודה זו עבודה בפני עצמה!

אם אתם מחפשים עבודה אתם חייבים להיות זמינים לשליחת קורות חיים, לראיונות טלפוניים ואף להגעה פיזית לראיונות פרונטאליים. אם אתם מחפשים עבודה במהלך עבודתכם במקום אחר, תצטרכו למצוא את הדרך להגביר את הזמינות שלכם. רכזות הגיוס מודעות לכך שיש מועמדים שצריכים לצאת החוצה כדי לדבר איתן, ואין להן שום בעיה להמתין על הקו שתי דקות, אבל קחו בחשבון שגם הן עובדות. אם חיפוש העבודה חשוב עבורכם, מצאו את הדרך להקדיש לכך זמן ואנרגיות. רכזות הגיוס מצדן מבטיחות לעשות מאמצים לדבר אתכם בשעה נוחה ולנסות ולהתאים את שעות הראיונות לתחילת היום או לסופו.

למידע נוסף או לפגישת ייעוץ חינם, אתם מוזמנים לפנות אלינו לטלפון 077-5150340, או לכתובת דוא"ל: info@titans2.com

  • Facebook - White Circle
  • Google+ - White Circle
  • LinkedIn - White Circle
  • YouTube - White Circle
077-5150340
המגשימים 20 פתח תקווה בניין B קומה 3
INFO@TITANS2.COM